Home / Ceramic Capacitors / C921U750JVSDAAWL35
minImg
C921U750JVSDAAWL35
KEMET
Product No:
C921U750JVSDAAWL35
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Safety
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400VAC
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
Temperature Coefficient SL
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings X1, Y1
Series C900AH SFTY X1-400 Y1-400
Thickness (Max) -
Package / Case Radial, Disc
Mfr KEMET
Capacitance 75 pF