Home / Ceramic Capacitors / C927U151KZYDBAWL35
minImg
C927U151KZYDBAWL35
KEMET
Product No:
C927U151KZYDBAWL35
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 150PF 440VAC Y5P RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Safety
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 440VAC
Temperature Coefficient Y5P (B)
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings X1, Y2
Series C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Thickness (Max) -
Package / Case Radial, Disc
Mfr KEMET
Capacitance 150 pF