Home / Ceramic Capacitors / C961U392MVWDBAWL45
minImg
C961U392MVWDBAWL45
KEMET
Product No:
C961U392MVWDBAWL45
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 3900PF 400VAC Y5U RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Safety
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400VAC
Temperature Coefficient Y5U (E)
Size / Dimension 0.512" Dia (13.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings X1, Y1
Series C900AH SFTY X1-400 Y1-400
Thickness (Max) -
Package / Case Radial, Disc
Mfr KEMET
Capacitance 3900 pF