ITT Cannon, LLC
Product No:
CA3101F20-29PBF80
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT MALE 17P SILVER CRIMP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
$74.1475
$74.1475
10
$55.613
$556.13
25
$43.61792
$1090.448
50
$39.02657
$1951.3285
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Voltage Rating | 50V |
| Shell Size, MIL | - |
| Current Rating (Amps) | 22A |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Product Status | Active |
| Shell Finish | Olive Drab Cadmium |
| Shell Size - Insert | 20-29 |
| Connector Type | Receptacle, Male Pins |
| Mfr | ITT Cannon, LLC |
| Features | - |
| Contact Finish - Mating | Silver |
| Primary Material | Metal |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Positions | 17 |
| Color | Olive Drab |
| Termination | Crimp |
| Shielding | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Fastening Type | Reverse Bayonet Lock |
| Orientation | N (Normal) |
| Mounting Feature | - |
| Series | MIL-DTL-5015, CA-B |
| Package | Bulk |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Base Product Number | CA310 |