CA3106E22-12P
ITT Cannon, LLC
Product No:
CA3106E22-12P
Description:
CONN PLUG MALE 5P SILV SLDR CUP
User Guide
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Voltage Rating 50V
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 22A, 74A
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 22-12
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr ITT Cannon, LLC
Features Strain Relief
Contact Finish - Mating Silver
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C