CAB.M10.GYC.C72GZ
LEMO
Product No:
CAB.M10.GYC.C72GZ
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.209" ~ 0.283" (5.30mm ~ 7.20mm)
Backshell Material, Plating Polysulfone (PSU)
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 8A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish -
Shell Size - Insert M10
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr LEMO
Contact Material -
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Plastic
Operating Temperature -50°C ~ 150°C