CAS17C181KAGFC
KEMET
Product No:
CAS17C181KAGFC
Manufacturer:
KEMET
Description:
SFTY 1808 180PF X1 250 / Y2 250
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Safety
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250VAC
Size / Dimension 0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings X1, Y2
Series CAS SMD SFTY 250
Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)
Package / Case 1808 (4520 Metric)
Mfr KEMET
Capacitance 180 pF