CCB-115A-4-1S
R-K Electronics, Inc.
Product No:
CCB-115A-4-1S
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Description:
RELAY TIME DELAY 1SEC 10A 120V
User Guide
Timing Initiate Method Input Voltage
Termination Style Plug In
Delay Time 0.05 Sec ~ 1 Sec
Circuit DPDT (2 Form C)
Mounting Type Socketable
Product Status Active
Relay Type Mechanical Relay
Series -
Function On-Delay
Voltage - Supply 115VAC
Mfr R-K Electronics, Inc.
Package Bulk
Timing Adjustment Method Hand Dial
Contact Rating @ Voltage 10A @ 120/240VAC