CCB-24A-5B-3M
R-K Electronics, Inc.
Product No:
CCB-24A-5B-3M
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Description:
RELAY TIME DELAY 3MIN 10A 120V
User Guide
Timing Initiate Method Input Voltage
Termination Style Plug In
Delay Time 1.8 Sec ~ 3 Min
Circuit DPDT (2 Form C)
Mounting Type Socketable
Product Status Active
Relay Type Mechanical Relay
Series -
Function On-Delay
Voltage - Supply 24VAC
Mfr R-K Electronics, Inc.
Package Bulk
Timing Adjustment Method Hand Dial
Contact Rating @ Voltage 10A @ 120/240VAC