CCG1R5-48-03SR
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
CCG1R5-48-03SR
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1.32W
In Stock : 17
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Input (Max) 76V
Product Status Active
Current - Output (Max) 400mA
Supplier Device Package -
Voltage - Input (Min) 18V
Package / Case 6-SMD Module
Efficiency 72%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Features Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Approval Agency -
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.62" L x 0.41" W x 0.45" H (15.7mm x 10.4mm x 11.5mm)
Number of Outputs 1
Series CCG1R5-10 (1.5W)
Power (Watts) 1.3 W