CCR05CX1R0CP
KEMET
Product No:
CCR05CX1R0CP
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 1PF 200V C0G/NP0 RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications High Reliability
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)
Tolerance ±0.25pF
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 200V
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series Military, MIL-PRF-20, CCR05
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr KEMET
Capacitance 1 pF
Features -
Failure Rate P (0.1%)