CCS31-S8-C0
Panduit Corp
Product No:
CCS31-S8-C0
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
CBL CLIP P-TYPE BLACK FASTENER
In Stock : 912
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Color Black
Panel Hole Size 0.167" (4.24mm)
Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Material Flammability Rating UL94 V-2
Mounting Type Fastener
Product Status Active
Type Attributes -
Series -
Screw Size #8 (M4)
Type Clip, P-Type
Panel Thickness -
Length -
Mfr Panduit Corp
Features Weather Resistant
Height -
Bundle Center to Mounting Center 0.490" (12.45mm)
Package Bulk
Adhesive -
Width 0.370" (9.40mm)
Material Thickness 0.050" (1.27mm)
Opening Size 0.310" (7.87mm)