CD10FC271GO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CD10FC271GO3F
Description:
CAP MICA 270PF 2% 300V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.382" (9.70mm)
Tolerance ±2%
Lead Spacing 0.142" (3.60mm)
Voltage - Rated 300 V
Size / Dimension 0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series CD10
Package / Case Radial
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 270 pF