CD15ED200JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CD15ED200JO3
Description:
CAP MICA 20PF 5% 500V RADIAL
In Stock : 262
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.358" (9.10mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.232" (5.90mm)
Voltage - Rated 500 V
Size / Dimension 0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series CD15
Package / Case Radial
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 20 pF