CD15FD181FO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CD15FD181FO3
Description:
CAP MICA 180PF 1% 500V RADIAL
In Stock : 19
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.370" (9.40mm)
Tolerance ±1%
Lead Spacing 0.232" (5.90mm)
Voltage - Rated 500 V
Size / Dimension 0.461" L x 0.189" W (11.70mm x 4.80mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series CD15
Package / Case Radial
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 180 pF