CD30FC273JO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CD30FC273JO3F
Description:
CAP MICA 0.027UF 5% 300V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.909" (23.10mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.437" (11.10mm)
Voltage - Rated 300 V
Size / Dimension 0.819" L x 0.429" W (20.80mm x 10.90mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series CD30
Package / Case Radial
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.027 µF