CD42FD223JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CD42FD223JO3
Description:
CAP MICA 0.022UF 5% 500V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.882" (22.40mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated 500 V
Size / Dimension 1.421" L x 0.311" W (36.10mm x 7.90mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series CD42
Package / Case Radial
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.022 µF