Home / Ceramic Capacitors / CDR33BX104AKYS7370
minImg
CDR33BX104AKYS7370
KEMET
Product No:
CDR33BX104AKYS7370
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 0.1UF 50V BX 1210
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications High Reliability
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient BX
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series Military, MIL-PRF-55681, CDR33
Thickness (Max) 0.059" (1.50mm)
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Mfr KEMET
Capacitance 0.1 µF
Features -
Failure Rate S (0.001%)