Home / Fixed Inductors / CDRH6D26NP-101NC
minImg
CDRH6D26NP-101NC
Sumida America Components Inc.
Product No:
CDRH6D26NP-101NC
Description:
FIXED IND 100UH 500MA 560MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 500 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 560mOhm Max
Series CDRH6D26
Inductance 100 µH