Home / Fixed Inductors / CDRH8D43HPNP-6R8NC
minImg
CDRH8D43HPNP-6R8NC
Sumida America Components Inc.
Product No:
CDRH8D43HPNP-6R8NC
Description:
FIXED IND 6.8UH 3.3A 36 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) 5.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 3.3 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 36mOhm Max
Series CDRH8D43/HP
Inductance 6.8 µH