CDS10FD101FO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CDS10FD101FO3
Description:
MICA
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.260" (6.60mm)
Tolerance ±1%
Lead Spacing 0.142" (3.60mm)
Voltage - Rated 500 V
Size / Dimension 0.319" L x 0.130" W (8.10mm x 3.30mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series CDS10
Package / Case Radial
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 100 pF