CDS15FD910GO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CDS15FD910GO3
Description:
MICA
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.280" (7.10mm)
Tolerance ±2%
Lead Spacing 0.232" (5.90mm)
Voltage - Rated 500 V
Size / Dimension 0.429" L x 0.150" W (10.90mm x 3.80mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series CDS15
Package / Case Radial
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 91 pF