CDTA30Y1W
ChromeLED
Product No:
CDTA30Y1W
Manufacturer:
ChromeLED
Description:
DISPLAY 7SEG 0.30" TRI YELLOW 12
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Color Yellow
Current - Test 10mA
Size / Dimension 0.550" H x 0.866" W x 0.283" D (14.00mm x 22.00mm x 7.20mm)
Millicandela Rating 1.2mcd
Product Status Active
Power Dissipation (Max) 75mW
Series -
Common Pin Common Anode
Package / Case 12-DIP
Number of Characters 3
Display Type 7-Segment
Digit/Alpha Size 0.30" (7.62mm)
Mfr ChromeLED
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V