CDTC40B2WF
ChromeLED
Product No:
CDTC40B2WF
Description:
DISPLAY 7SEG 0.40" TRI BLUE 24DI
User Guide
Color Blue
Current - Test 20mA
Size / Dimension 0.630" H x 1.185" W x 0.276" D (16.00mm x 30.10mm x 7.00mm)
Millicandela Rating 40mcd
Product Status Active
Power Dissipation (Max) 120mW
Series -
Common Pin Common Cathode
Package / Case 24-DIP
Number of Characters 3
Display Type 7-Segment
Digit/Alpha Size 0.40" (10.16mm)
Mfr ChromeLED
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.2V