CDTC56Y1W
ChromeLED
Product No:
CDTC56Y1W
Description:
DISPLAY 7SEG 0.56" TRI YELLOW 26
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Color Yellow
Current - Test 10mA
Size / Dimension 0.748" H x 1.480" W x 0.319" D (19.00mm x 37.60mm x 8.10mm)
Millicandela Rating 4.7mcd
Product Status Active
Power Dissipation (Max) 75mW
Series -
Common Pin Common Cathode
Package / Case 28-DIP
Number of Characters 3
Display Type 7-Segment
Digit/Alpha Size 0.56" (14.20mm)
Mfr ChromeLED
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V