CDV19FF561JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CDV19FF561JO3
Description:
CAP MICA 560PF 5% 1KV RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.343" (8.70mm)
Voltage - Rated 1 kV
Size / Dimension 0.650" L x 0.209" W (16.50mm x 5.30mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series CDV19
Package / Case Radial
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 560 pF