CDV30EH680JO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CDV30EH680JO3F
Description:
CAP MICA 68PF 5% 1500V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.850" (21.60mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.438" (11.10mm)
Voltage - Rated 1.5 kV
Size / Dimension 0.770" L x 0.250" W (19.60mm x 6.40mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series CDV30
Package / Case Radial
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 68 pF