CDV30EJ390JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CDV30EJ390JO3
Description:
CAP MICA 39PF 5% 2000V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.858" (21.80mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.437" (11.10mm)
Voltage - Rated 2 kV
Size / Dimension 0.772" L x 0.252" W (19.60mm x 6.40mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series CDV30
Package / Case Radial
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 39 pF