CF18JT5K60
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CF18JT5K60
Description:
RES 5.6K OHM 5% 1/8W AXIAL
In Stock : 57069
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Carbon Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient 0/ -400ppm/°C
Size / Dimension 0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 5.6 kOhms
Series CF
Power (Watts) 0.125W, 1/8W