CFB-115A-2B-30S
R-K Electronics, Inc.
Product No:
CFB-115A-2B-30S
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Description:
RELAY TIME DELAY 30SEC 10A 120V
User Guide
Timing Initiate Method Input Voltage
Termination Style Plug In, 11 Pin
Delay Time 0.3 Sec ~ 30 Sec
Circuit DPDT (2 Form C)
Mounting Type Socketable
Product Status Active
Relay Type Mechanical Relay
Series -
Function Off-Delay
Voltage - Supply 115VAC
Mfr R-K Electronics, Inc.
Package Bulk
Timing Adjustment Method Hand Dial
Contact Rating @ Voltage 10A @ 120/240VAC