CFM50S480-CA
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
CFM50S480-CA
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 50W
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Efficiency 89%
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Features Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -30°C ~ 80°C (With Derating)
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE, cURus, FCC
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.60" L x 2.52" W x 1.36" H (91.4mm x 64.0mm x 34.5mm)
Number of Outputs 1
Series CFM50S (50W)
Current - Output 1 1.04 A
Power (Watts) 50W