CFR50J1K2
TE Connectivity Passive Product
Product No:
CFR50J1K2
Package:
Axial
Description:
RES 1.2K OHM 5% 1/2W AXIAL
In Stock : 2531
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Carbon Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient 0/ -450ppm/°C
Size / Dimension 0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 1.2 kOhms
Series CFR50, Neohm
Power (Watts) 0.5W, 1/2W