CFS-1000TB
Nidec Components Corporation
Product No:
CFS-1000TB
Description:
SWITCH DIP 10POS SPST 100MA 6V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Actuator Level Flush, Recessed
Number of Positions 10
Termination Style Gull Wing
Voltage Rating 6VDC
Actuator Type Slide (Standard)
Current Rating (Amps) 100mA
Contact Finish Gold
Circuit SPST
Height Above Board 0.146" (3.70mm)
Mechanical Life -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Series CFS
Body Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Length 1.059" (26.90mm)
Electrical Life 1,000 Cycles
Mfr Nidec Components Corporation
Pitch 0.100" (2.54mm), Full