CG223U035W4C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CG223U035W4C
Description:
CAP ALUM 22000UF 35V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +75%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 15.2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 11mOhm @ 120Hz
Series CG
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 17.48 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 22000 µF