Home / Ceramic Capacitors / CGA2B1C0G2A102J050BE
minImg
CGA2B1C0G2A102J050BE
TDK Corporation
Product No:
CGA2B1C0G2A102J050BE
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 1000PF 100V C0G/NP0 0402
In Stock : 34752
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series CGA
Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 1000 pF