Home / Ceramic Capacitors / CGA2B1X7R1A224M050BC
minImg
CGA2B1X7R1A224M050BC
TDK Corporation
Product No:
CGA2B1X7R1A224M050BC
Description:
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0402
In Stock : 63964
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series CGA
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.22 µF