Home / Ceramic Capacitors / CGA2B2NP01H181J050BA
minImg
CGA2B2NP01H181J050BA
TDK Corporation
Product No:
CGA2B2NP01H181J050BA
Description:
CAP CER 180PF 50V NP0 0402
In Stock : 13086
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Last Time Buy
Ratings AEC-Q200
Series CGA
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 180 pF