Home / Ceramic Capacitors / CGA3E2X8R1H472M080AA
minImg
CGA3E2X8R1H472M080AA
TDK Corporation
Product No:
CGA3E2X8R1H472M080AA
Description:
CAP CER 4700PF 50V X8R 0603
In Stock : 12480
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X8R
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Series CGA
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 4700 pF