Home / Ceramic Capacitors / CGA3E2X8R2A102K080AE
minImg
CGA3E2X8R2A102K080AE
TDK Corporation
Product No:
CGA3E2X8R2A102K080AE
Description:
CAP CER 1000PF 100V X8R 0603
In Stock : 6295
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X8R
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Series CGA
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 1000 pF