Home / Ceramic Capacitors / CGA3E3X8R1C474M080AE
minImg
CGA3E3X8R1C474M080AE
TDK Corporation
Product No:
CGA3E3X8R1C474M080AE
Description:
CAP CER 0.47UF 16V X8R 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X8R
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Series CGA
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.47 µF