Home / Ceramic Capacitors / CGA4J3X5R1C475M125AB
minImg
CGA4J3X5R1C475M125AB
TDK Corporation
Product No:
CGA4J3X5R1C475M125AB
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0805
In Stock : 1750
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series CGA
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 4.7 µF