Home / Ceramic Capacitors / CGA4J3X8R1H154M125AE
minImg
CGA4J3X8R1H154M125AE
TDK Corporation
Product No:
CGA4J3X8R1H154M125AE
Description:
CAP CER 0.15UF 50V X8R 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X8R
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Series CGA
Thickness (Max) 0.059" (1.50mm)
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.15 µF