Home / Ceramic Capacitors / CGA4J3X8R2A473K125AD
minImg
CGA4J3X8R2A473K125AD
TDK Corporation
Product No:
CGA4J3X8R2A473K125AD
Description:
CAP CER 0.047UF 100V 0805 EPOXY
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X8R
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC, Epoxy
Series CGA
Thickness (Max) 0.059" (1.50mm)
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.047 µF