Home / Ceramic Capacitors / CGA5L1X7R1C685M160AC
minImg
CGA5L1X7R1C685M160AC
TDK Corporation
Product No:
CGA5L1X7R1C685M160AC
Description:
CAP CER 6.8UF 16V X7R 1206
In Stock : 4029
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series CGA
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 6.8 µF