Home / Ceramic Capacitors / CGA5L2NP02A333J160AA
minImg
CGA5L2NP02A333J160AA
TDK Corporation
Product No:
CGA5L2NP02A333J160AA
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 0.033UF 100V NP0 1206
In Stock : 21
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series CGA
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.033 µF