Home / Ceramic Capacitors / CGA6P1X8R1E106K250AD
minImg
CGA6P1X8R1E106K250AD
TDK Corporation
Product No:
CGA6P1X8R1E106K250AD
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 10UF 25V X8R 1210 EPOXY
In Stock : 711
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X8R
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC, Epoxy
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series CGA
Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 10 µF