Home / Ceramic Capacitors / CGA9P1X7S3A473M250KA
minImg
CGA9P1X7S3A473M250KA
TDK Corporation
Product No:
CGA9P1X7S3A473M250KA
Description:
CAP CER 0.047UF 1KV X7S 2220
In Stock : 225
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient X7S
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Not For New Designs
Ratings AEC-Q200
Series CGA
Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.047 µF