Home / Ceramic Capacitors / CGB3S1JB0J106M050AC
minImg
CGB3S1JB0J106M050AC
TDK Corporation
Product No:
CGB3S1JB0J106M050AC
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 10UF 6.3V JB 0603
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient JB
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Last Time Buy
Ratings -
Series CGB
Thickness (Max) 0.020" (0.50mm)
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 10 µF