Home / Ceramic Capacitors / CGJ3E1X7R0J155K080AC
minImg
CGJ3E1X7R0J155K080AC
TDK Corporation
Product No:
CGJ3E1X7R0J155K080AC
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 1.5UF 6.3V X7R 0603
In Stock : 6883
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Not For New Designs
Ratings AEC-Q200
Series CGJ
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 1.5 µF