Home / Ceramic Capacitors / CGJ5L2C0G1H683J160AA
minImg
CGJ5L2C0G1H683J160AA
TDK Corporation
Product No:
CGJ5L2C0G1H683J160AA
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 0.068UF 50V C0G 1206
In Stock : 1420
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Last Time Buy
Ratings AEC-Q200
Series CGJ
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.068 µF